TERAPIA PODSTAWOWA TRWA 3 MIESIĘCE
Osoba decydując się na terapię może ukończyć program w przeciągu 3 miesięcy. Natomiast optymalnie jest ukończenie programu podstawowego i pogłębionego terapii. Program jest ze sobą ściśle skoordynowany i jego przebieg jest zależny od realizacji kryteriów na poszczególnych etapach. Przerywanie programu nie jest wskazane. Rezydent dobrowolnie może przedłużyć pobyt o terapię pogłębioną (tzw. Hostel), który trwa od 3 do 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia, aż do momentu usamodzielnia się.
Jak przebiega proces terapii?
W ośrodku prowadzona jest terapia indywidualna, terapia grupowa, zajęcia warsztatowe z psychologiem, konsultacje psychologiczne, w razie konieczności również psychiatryczne. Równorzędnie prowadzona jest terapia zajęciowa (tzw. ergoterapia). Jednocześnie prowadzone są zajęcia nadobowiązkowe – w różnej formie oraz rekreacyjno-sportowe.
Jak ośrodek funkcjonuje od wewnątrz?
Docelowo na terapii podstawowej może przebywać 16 osób. Na terapię przyjmowani są wyłącznie mężczyźni w wieku od 18 do 60 r.ż. (wiek rozpatrywany jest indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia). W pokoju zamieszkują po 2 osoby. Do dyspozycji są dwie sale terapeutyczne, w tym część telewizyjna. W czasie wolnym od zajęć – podopieczni korzystają z namiotu sportowego (na zewnątrz budynku), boiska sportowego „Orlik”, umiejscowionego obok ośrodka, korzystają z TV, grają w bilarda, ping-ponga, grają w integracyjne gry planszowe, korzystają w biblioteczki, uczestniczą w zorganizowanych wycieczkach po górskich terenach w regionie Rudaw Janowickich. Czas wolny stanowi ważny element w procesie zdrowienia. Istotne jest wyuczenie nowych form aktywności, zadań i kreatywnego myślenia. Organizujemy integracyjne wycieczki, turnieje sportowe, mecze piłki nożnej, ręcznej, siatkowej, quizzy. Aktywne spędzanie czasu wolnego służy poprawie kondycji fizycznej, a co więcej – psychicznej. Wspomaga wspólną integrację i sprzyja pozytywnym interakcjom.
Terapia zajęciowa (ergoterapia):
Celem ergoterapii jest kształtowanie odpowiedzialnego i jakościowego stosunku do pracy. Terapia zajęciowa kształtuje punktualność, odpowiedzialność, sumienność, umiejętności pracy zespołowej, radzenie sobie w sytuacjach stresogennych, rozwiązywania konfliktów w komunikacji interpersonalnej. Ergoterapia kształtuje umiejętności zadaniowe, wyrabia dyscyplinę wewnętrzną, obowiązkowość, systematyczność, planowanie i organizowanie pracy oraz uczy satysfakcji w przypadku rzetelnie wykonanej pracy czy czynności.
Godzina: | Zajęcia: |
---|---|
godz. 8.30 | odprawa rezydentów, przydział obowiązków, instruktaż bezpieczeństwa wykonywanych czynności |
od 9.00 – 14.00 | monitorowanie wykonywanych czynności i zdań przez osoby do tego wyznaczone. |
od 11.30 – 12.00 | przerwa |
po godz. 14.00 | odbiór wykonanych zadań przez osoby do tego wyznaczone. |
Zasady terapii zajęciowej:
Duszpasterstwo:
Celem pracy terapeutycznej, psychologicznej, wychowawczej i duszpasterskiej jest rozwiązywanie problemów wywołanych przez uzależnienie oraz budowanie i rozwijanie pozytywnych cech charakteru w celu rozwijania i utrzymania trzeźwego stylu życia, opartego na osobistej więzi z Panem Bogiem.
Osiągnięcie celu staje się możliwe dzięki przyjęciu biblijnych wartości i osobisty rozwój trwający przez całe życie.
Osoba zdrowiejąca zachęcana jest do odbudowy relacji rodzinnych oraz przyjęcia odpowiedzialnej postawy wobec zobowiązań karnych, prawnych i finansowych.
Praca terapeutów odbywa się na następujących płaszczyznach:
Prowadzenie indywidualne :
Celem indywidualnych rozmów jest rozładowanie napięć wewnętrznych i konfliktów, wzmacnianie motywacji do kontynuacji procesu terapii, pomoc w wyznaczaniu celów i priorytetów życiowych, uświadamianie sensu życia, inspirowanie do kompleksowego działania w kierunku rozwiązywania problemów spowodowanych uzależnieniem oraz podnoszenie poczucia własnej wartości.
Zajęcia grupowe:
Społeczność terapeutyczna:
To taki „mikroklimat” życia społecznego, w którym podopieczni nabywają umiejętności społeczne za pomocą podziału ról, funkcji i zadań. Wszystko odbywa się na odpowiednich poziomach terapii – tak jak odbywa się to w realnym życiu: od łatwego – do trudnego, od – znanego – do nieznanego, od małych spraw – do większych i bardziej odpowiedzialnych.
W społeczności terapeutycznej obowiązują prawa i obowiązki, jak również przywileje. Społeczność terapeutyczna umożliwia uczestnikom terapii uczenia się nowych ról społecznych, odpowiedzialności za siebie i innych, stwarza różnorodne możliwości interakcji społecznych, daje możliwość swobodnego wyrażania się w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach oraz wymiany autentycznych uczuć w stosunku do siebie oraz innych uczestników społeczności. W społeczności terapeutycznej biorą udział wszyscy pacjenci i terapeuta lub większość terapeutów. Podczas społeczności udzielane są informacje zwrotne, które są analizowane i przekazywane do dalszej pracy terapeutycznej z terapeutą indywidualnym. Wszystkie powyższe zabiegi w terapii, mają charakter terapeutyczny, edukacyjny, motywacyjny, celem odbudowy tego, co człowiek utracił przez uzależnienie.
Wybrane cele ST:
Oddziaływania o charakterze resocjalizacyjnym
Istotnym elementem programu terapeutycznego Ośrodka jest aktywność pacjentów związana z samoobsługą (porządki w pokojach, korytarzach, toaletach, dbanie o wszystkie pomieszczenia ośrodka itp.). Niewątpliwie aspekt terapeutyczny pełni ergoterapia. Zajęcia prowadzone są w formie terapii zajęciowej. Obejmują one naukę czynności malarskich, drobnych prac remontowych, stolarstwa, porządkowych itp. Wszystkie wykonywane są na rzecz społeczności i mieszkańców ośrodka. Mają one charakter praktycznej nauki, zbierania doświadczeń nie tylko w nabywaniu umiejętności związanych z wykorzystaniem praktycznych czynności, ale też nauką współpracy w zespole ludzi.
Wybiórcza tematyka zajęć:
Społeczności: